לייעוץ מקצועי התקשרו: 054-9253338

054-9253338

קרע בכתף

מה בין קרע בכתף, גלי הלם ועיסוי רקמות עמוק רפואי?

מאמר מאת איתן אליאס, מטפל בכיר ומנהל הקליניקה לרפואה משלימה בשרון

קרע בכתף – מהו?

לעיתים קרובות כאשר אדם מרגיש כאב חד בכתף, המלווה בהגבלה בתנועה האבחנה הרפואית הינה קרע באחד משרירי הכתף או הגידים.

קרע בגידים של שרירי הכתף משמעותו הינתקות חלקית או מלאה של הגיד (החלק המחבר את השריר לעצם) מהעצם, או קרע ברקמה עצמה ללא הינתקות מהעצם. במצב כזה ייתכנו כאבים חדים, נקודתיים או מושכים מכיוון מפרק הכתף אל שרירי הזרוע בתנועה או אפילו במנוחה. כאבים אלו ילוו בהגבלת התנועה ותיתכן התפתחות דלקתית באזור.

הטיפול הקונבנציונאלי כולל טיפול תרופתי לדלקת הנוצרת וכן טיפול פיזיוטרפי. לעיתים רחוקות בהתאם לחומרת המצב תישקל פעולה כירורגית.

 

מה היתרונות בטיפול בגלי הלם?

לאחרונה, ישנה מודעות הולכת וגוברת לטיפול בגלי הלם ויתרונותיו בקרב הרופאים האורטופדים, מודעות אשר מתבטאת בהפניית מטופלים לטיפול בגלי הלם גם במצבים של קרע בגידים ושרירי הכתף.

קרע בכתף

מאוד קשה להביא לריפוי מלא של קרע בגיד, אך בהחלט יש מה לעשות בנדון. הטיפול בגלי הלם במצב של קרע בגידים או בשרירים אכן מתאימה והולמת. גלי ההלם, שהינם גלי קול (אולטראסאונד) בעוצמה ותדירות טיפולית, מטפלים בסיבי הגיד או השריר, מזרימים דם חדש לאזור ועל ידי כך גורמים להתחדשות של הרקמה, כמו כן גלי ההלם מטפלים בדלקת הנוצרת – אך האם זהו פיתרון מלא לבעיה?

לעניות דעתי המקצועית ומנסיוני המצב מורכב יותר.

בד”כ כאשר אדם חש כאב או הגבלה בתנועה, זהו מצב שבו הגוף כבר “מדבר” שאינו יכול לסבול יותר – זהו מצב שמביא לאדם את המוטיבציה לפנות לטיפול רפואי. אולם, הבעיה עצמה החלה זמן מה לפני כן, בעקבות פעילות גופנית מאומצת, פעולה חוזרת ונשנית, טראומה או פשוט גנטיקה. ככל שחולף הזמן ללא טיפול, נוספים סימפטומים נוספים והסימפטומים הקיימים רק מתגברים. לדוגמא, חוסר טיפול בקרע בגיד או שרירי הכתף הגורמת לכאב בתנועה של המפרק לאורך זמן, יגרום לכך שהשרירים העוטפים את מפרק הכתף יתכווצו ויתקצרו וכך נוסף על הבעיה של הקרע בשריר מסויים נוצרת בעיה נוספת של השרירים הנוספים המתחברים את מפרק הכתף. שרירים  אלה מתכווצים ומתקצרים ומגבילים את טווח התנועה המלא של המפרק.

טיפול בגלי הלם מומלץ גם למי שסובל מדלקות בכתף, אשר גורמות לכאב ולהגבלת תנועת הכתף, וכן למי שסובל מהסתיידות בכתף.

על יתרונות הטיפול המשולב – ייחודי בקליניקה בשרון!

ישנם מספר גורמים המשפיעים על הצלחת הטיפול בקרע ברקמות: עומק הקרע ואורכו, מיקום הקרע, משך הזמן שעבר מקריעת הרקמה ועד הטיפול, התפתחות דלקת ברקמה הפגועה ובאיזור כולו ועוד. גורמים אלה משפיעים על הצלחת הטיפול ולכן אין וודאות מוחלטת כי טיפול יכול לפתור את בעיית הקרע, אך בטרם פנייה להתערבות כירורגית מומלץ לנסות טיפול משולב.

הטיפול המשולב כולל טיפול בגלי הלם, עיסוי רקמות עמוק לרקמות הרכות וכן דיקור סיני. המטרות העיקריות הן: טיפול בקרע ברקמה, טיפול בדלקת שנוצרה, הזרמת דם לאזור על מנת לעודד את הגוף לריפוי עצמי והתחדשות תאי הרקמות.

שילוב בין מספר סוגי טיפול בו זמנית כפי שאנו מציעים בקליניקה היא הדרך המהירה והמלאה לריפוי.

התקשרו או השאירו פרטים:

* שדה חובה